Başkanın Mesajı

YENİ BİR DÖNEME BAŞLARKEN

İbrahim APA

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı

 

Değerli meslektaşlarım;

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak 31. kuruluş yılımızı geride bırakırken, gerek temsil bakımından, gerekse çözüm üretme anlamında sektörümüze ciddi katkı sunan bir yapımız var. Türkiye'de ilk kurulan derneklerden biriyiz. 20-30 kişilerle kurulup bugün bin 200
kişilik üye sayısına ulaşırken, sektörün büyük bölümü çatımız altında toplamış bulunmaktayız.

Geride bıraktığımız Ocak ayında gerçekleştirdiğimiz genel kurulumuz yüksek bir katılımla, coşku içerisinde tamamlandı. Genel kurulumuzda birbirinden değerli 2 listemiz yer aldı. Genel kurulumuzun kesinlikle kaybedeni ya da kazananı olmadı. Ben ve Yönetim Kurulundaki arkadaşlarım da genel kurulda aldığımız hizmet bayrağını, ortak akılla hep birlikte, en iyi şekilde dalgalandırmak için yoğun bir çalışma temposu içerisine girdik. Genel kurulumuza katkı sağlayan tüm üyelerimize buradan bir kez daha ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, kentimizdeki müteahhitlerin büyük bir bölümünü çatısı altında buluşturmakla beraber, GAİMDER aynı zamanda Türkiye genelinde müteahhitlerin tek çatı altında toplanmasına öncülük eden bir dernek. Derneğimiz önce merkezi Adana’da olan Anadolu Yapım Müteahhitleri Derneği’nin kurulmasına öncülük etmiş, ardından da Ankara’da İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’un kurulmasına Kurucu Üye olarak katkı sağlamıştır. Sağlamaya da devam edecektir.

Hepimizin de bildiği üzere, sektörümüz 200 alt sektöre hitap eden yaklaşık 4 bin kalem malzemeyi kapsayan ülkemizin lokomotif sektörlerinin başında yer alıyor. Sektörümüz, istihdama doğrudan çok fazla katkı sağlama yönüyle de ayrı bir öneme sahip. Ülkemizde olduğu kadar inşaat sektörü Gaziantep için özel bir öneme sahip.

İnşaat sektörünün önemli sorunları var ve bizim üyelerimizin bu sorunlara karşı hazırlıklı olması konusunda üzerimize düşen sorumluluklarımız bulunuyor. Örneğin iş kazaları sonucu oluşmuş Türkiye'de bir gündem var. Buradaki sorun kabul edilebilir bir gerçek. Gaziantep ölçeğine indirgediğimizde “biz bunu nasıl sıfıra indirebilirizin” çabasını vermek istiyoruz. Meslektaşlarımızı
nasıl daha duyarlı hale getirebiliriz bununla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Bünyemizde 2 ayda bir çıkarttığımız Dergimizde İş Güvenliği’ni 2 kez Kapak Dosyası yaparak masaya yatırdık. Eğitime yönelik faaliyetler yaptık ve bunları yapmaya da devam edeceğiz. Mayıs ayı içerisinde İş Güvenliği ile ilgili meslektaşlarımızı yine bilgilendireceğiz. 1 Ocak 2017 itibariyle Ustalık Belgesi olmayan hiç kimse inşaatlarda çalışamayacak. Biz bu sürece hazırlıklı girmek istiyoruz. Profesyonel bir uzman ile bu işin a, b, c sini meslek gurubumuzdaki meslektaşlarımıza anlatmak istiyoruz.

ÇOK CİDDİ YASALAR BİZİ BEKLİYOR

Yine önümüzde çok ciddi Tüketici Kanunu var. Bunun uygulamalarını henüz görmüyoruz ama bunun tüm ayrıntılarını meslektaşlarımızın bilmesinde yarar var. Kısaca bahsedecek olursam Tüketici Kanunu’nda artık noter sözleşmeleri var. Maketten Daire Satışı’na kriterler getirildi. Tüketici bir daireyi satın aldığı zaman belli bir süreye kadar vazgeçme hakkına sahip. Bunun bize olumlu ve olumsuz yansımaları olacak. Tüketici Kanunu’nun üyelerimizi ilgilendiren bölümünü anlatan bir toplantı yapmayı da planlıyoruz.

Diğer taraftan yerel yönetimlerle daha fazla iletişim ve istişare halinde olmamız gerektiğinin farkındayız. Başlangıç olarak göreve geldikten hemen sonra merkez ilçe Şehitkamil ve Şahinbey Belediyelerimizin yetkilileri ile bir araya geldik. Bizler taleplerimizi ve sıkıntılarımızı anlattık. Onlar
da bize sıkıntılarını anlatıp bizden beklentileri aktardı. Birkaç noktada hemen çözüme ulaştık. İstişare edeceğimiz noktaları not ettik. Kent adına verimli olduğunu düşündüğümüz bu toplantıları sürekli olarak yapacağız. Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle de kısa süre içerisinde biraya geleceğiz. Bizim belediyelerden istediğimiz imarlı alanlarda alt yapı hizmetlerini daha hızlı bir şekilde yaparlarsa, bizlerin önünü açmış olurlar. Ruhsat, kanalizasyon, su, elektrik işlemleri daha hızlı olursa rahatlarız. Bu kapsamda EDAŞ yetkilileri ile de üst üste görüşmeler yaptık. Rapor hazırladık. Derneğimizde düzenlediğimiz toplantı verimli geçtik. Bu konuda bir hayli mesafe kat ettiğimizi düşünüyorum.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ”   

Şu anda üzerinde durduğumuz bir başka önemli konu ise kentsel dönüşümdür. Kentsel dönüşümün en zor olduğu yerlerden biri Gaziantep’tir. Kentin yaklaşık yüzde 70'i gecekondu bölgesinde ikamet ediyor. İstanbul'da Ankara’da bu işi başarmak kolay ama Gaziantep’te böyle değil. Dip dibe çarpık yapıların baş gösterdiği bir kent Gaziantep. Bu binaların depreme dayanıklılık bakımından da sıkıntıları var. 50 km ötemizde çok ciddi bir fay hattı olduğunu kabul edersek, olası bir 7 şiddetinde depremden Gaziantep çok fazla etkilenir. Kentsel dönüşümün içinde müteahhitlerin olmasına sıcak bakıyoruz. Ancak bu iş genel ve yerel yönetimlerin vereceği destek ile mümkün olur. Eğer destek verilirse, Gaziantepli müteahhitler olarak elimizi taşın altına koymaya varız.

16. Çalışma dönemimizin tüm camiamıza hayırlı olmasını, yeniliklerin ve yeni hizmetlerin yaşandığı bir dönem olmasını diliyor, tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.