Warning: session_start(): open(/tmp/sess_ee772ab3dd3b4f579e1259f656f03cd0, O_RDWR) failed: No space left on device (28) in /home/gaimder1/public_html/index.php on line 2

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /tmp) in /home/gaimder1/public_html/index.php on line 2

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gaimder1/public_html/index.php:2) in /home/gaimder1/public_html/view/default/master.php on line 2
GAİMDER 16. DÖNEM FAALİYET RAPORU - Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/gaimder1/public_html/index.php:2) in /home/gaimder1/public_html/include/FrontClass.php on line 490

GAİMDER 16. DÖNEM FAALİYET RAPORU

 

GAZİANTEP İNŞAAT MÜTEAHİTLERİ DERNEĞİ

16.DÖNEM FALİYET RAPORU

*   27.01.2015 tarihinde, 16.Genel Kurulu sonucunda oluşan yeni yönetim kurulumuz toplanarak görev bölümü yaptı. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin Yönetim Kurulu Başkanlığına İbrahim Kamil Apa, Başkan Yardımcılıklarına Cem İbrahim  Özdil ve M.Selim Durum, Sekreter Üyeliğe Mesut Yılmaz, Saymanlığa Serkan Karakaş, Üyeliklere Turgut İhsan Tan, İsa Ensari, Mehmet Turgay Hoylu ve Davut Yüksel seçildi. Denetleme Kurulu Üyeleri ise Macit Günal, Mustafa Büyükuncu ve Ahmet Özüsert’den oluştu.

* 28.01.2015 tarihinde Yönetim Kurulumuz, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’nu nezaket ziyaretinde bulundu. Başkanımız İbrahim Apa, ziyarette, İbrahimli-2'deki çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, bölgedeki imar çalışmalarının kısa sürede sonuçlanmasını beklediklerini Başkan Fadıloğlu'na iletti. Rıdvan Fadıloğlu, İbrahimli-2 ile ilgili müteahhitlerin talebini de dikkate alacaklarını kaydetti. Fadıloğlu, GAİMDER yönetiminin ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, yeni seçilen başkan ve yönetim kuruluna çalışmalarında başarılar diledi.

*  30.01.2015 tarihinde Yönetim Kurulumuz Toroslar Edaş Müdürü Mehmet Ünsu’ya nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, müteahhitlik sektörünün yaşadığı problemler ve sektörün talepleri de EDAŞ yetkililerine iletildi.

* 30.01.2015 tarihinde Oğuzeli Belediye Başkan Vekili Yusuf Taşdemir ve Mustafa Taşdemir Derneğimize nezaket ziyaretinde bulundu. Taşdemir, Yeni göreve seçilen Başkanımız ve Yönetim Kurulumuzu tebrik ederken, müteahhitlere Oğuzeli’ne yatırım yapmaları çağrısında bulundu ve ilçede yapılacak projelere belediye olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

* 04.02.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER) Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya geldi. Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Sinan Tütüncüler, Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Necdet Yalçınkaya ve Harita Mühendisi Seyfettin Ceylan’ın katıldığı toplantıda, Kentsel dönüşümle ilgili Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar, projeler ve uygulamalar ele alındı. GAİMDER Yönetimi, Gaziantep’in dönüşümünde ve yeniden yapılaşmasında yerel müteahhitler olarak aktif rol üstlenmek istediklerini belirterek, bu konuda her türlü işbirliğine hazır olduklarının mesajını verdi.

 * 09.02.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu, bir süre önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne atanan Hasan Alan’ı ziyaret etti. Ziyarette görüşülen ana konu, kentsel dönüşüm oldu. Yönetim Kurulumuz ziyarette, yerel müteahhitlerin kentsel dönüşümde aktif rol alma isteğini bir kez daha gündeme getirdi ve bu konuda Bakanlığın yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi alarak, destek istedi. Ziyarette, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mevzuat ve yönetmelikleri hakkında da görüş alışverişinde bulunuldu.

* 10.02.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Şahinbey Belediye Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Başkanımız İbrahim Apa Yeni Yönetim Kurulu üyelerini kısaca tanıttıktan sonra, yapmayı planladıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi. Apa, belediyenin yaptığı kentsel dönüşüm çalışmalarına yerel müteahhitlerin de entegre edilmesini isterken, bu konuda yerel yönetimlerle her türlü işbirliğine hazır olduklarının mesajını verdi. Belediyenin çalışmaları hakkında bilgi veren Tahmazoğlu da, hem sektörün problemleri dinledi, hem de Şahinbey’i birlikte inşa etmeye hazır olduklarını ifade etti.

* 11.02.2015 tarihinde Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Cuma Çekici ve yönetim kurulu üyeleri Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin (GAİMDER) yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve yönetim kurulunun hazır bulunduğu ziyarette TÜMSİAD Başkanı Cuma Çekici, dernek hakkında bilgiler verdi. Sivil toplum kuruluşlarının toplumun olmazsa olmazı olduğu belirten Çekici Gaziantep’te tüm sivil toplum örgütleriyle işbirliği yaptıklarını ve GAİMDER ile de işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Başkanımız İbrahim Apa da inşaat sektörünün sorunlarını çözmek ve sektörün daha kaliteli bir yapıya kavuşması için göreve talip olduklarını belirterek, Gaziantep’in kalkınması noktasında, STK’lerle ortak projelerin içerisinde yer almaya hazır olduklarını söyledi. Apa, TÜMSİAD’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 * 17.02.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER) Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Erhan Gülveren’i ziyaret etti. GAİMDER Yönetim Kurulu üyeleri, Gülveren’e yeni görevinde başarılar diledi. Ziyarette, Başkanımız Apa, Derneğin faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

*18.02.2015 tarihinde GAİMDER’in de üyesi olduğu, merkezi Ankara’da bulunan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu yeni seçilen Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulumuzu tebrik etmek üzere Gaziantep’e geldi. Yönetimimize başarılar dileyen Tahir Tellioğlu Gaziantep’in müteahhitlik sektöründe söz sahibi bir kent olduğunu belirtirken, GAİMDER’in de İMKON’un kurucu bir dernek olarak, özel bir yerinin olduğuna dikkat çekti.

* 18.02.2015 tarihinde İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, sektörün sorunlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Tahir Tellioğlu, kentsel dönüşüm politikalarının sağlıklı yürütülmesi için de hükümete ve belediyelere çok önemli görevler düştüğünü ifade etti. Müteahhitlerin, Türkiye'de 300 bine yakın meslek gurubunu oluşturmalarına rağmen, Türk Ticaret Kanunu'nda mesleki tariflerinin olmadığını ifade eden Tellioğlu, konfederasyon olarak amaçlarının müteahhitlerin mesleki tanımını yapıp, kendi hizmet kanunlarının oluşmasını sağlamak olduğunu açıkladı.

* 23.02.2015 tarihinde derneğimiz tarafından Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun katılımlarıyla üyelerimizi bilgilendirme ve sorunlarımızı görüşmek üzere toplantı düzenlendi. Ekibi ile birlikte katıldığı toplantıda, üyelerimizin sorunlarını dinleyen Mehmet Tahmazoğlu, konut üretmenin müteahhitlerin işi olduğunu belirterek, kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitlerin aktif rol üstlenmesi için her türlü desteğe hazır olduğunu açıkladı. Şahinbey Bölgesinde üretilen 66 bin konuttan sadece 5 bininin belediyeler tarafından yapıldığını söyleyen Tahmazoğlu, belediyenin müteahhitlik yaptığı yolundaki eleştirilere katılmadığını ifade etti.

* 25.02.2015 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Kadın Komisyon üyeleri Derneğimize nezaket ziyaretinde bulunuldu. Ziyarette, aynı sektörde yer alan iki kuruluşun çalışmaları ve sektörün genel problemleri hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

* 26.02.2015 tarihinde GTO odası ile GYODER iş birliğinde gerçekleştirilen; “İnşaat Sektörünün Dünya ve Türkiye’deki Durumu, Sorunları, Gaziantep özelinde sektörün geleceği ve alınacak önlemler” konulu panele Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz de katılım sağladı. Panelde, gayrimenkul piyasasındaki yatırım fırsatları, konut, ticari, turizm, sanayi ve lojistik konuları ele alındı. Ayrıca Gaziantep Gayrimenkul Sektörü Değerlendirmeler ve Öngörüler Raporu' da katılımcılara sunuldu.

* 13.03.2015 Gaziantep Ticaret Odasının düzenlediği 2015 Ekonomisinin tartışılacağı “Ekonomi Sohbetleri” toplantı GTO salonunda yapıldı. Üyelerimize duyuru yapılarak Yönetim Kurulu’muz da toplantıya katıldı.

* 23.03.2015 tarihinde Derneğimiz tarafından düzenlenen Gaziantep Milletvekili TBMM Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Sn. Halil Mazıcıoğlu, Toroslar Edaş Bölge direktörü Akın Sayın, İl Müdürü Mehmet Ünsu ve Bölge Yöneticilerinin katıldığı üyelerimizi bilgilendirme ve sorunlarımızı görüşmek üzere toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Başkan Apa “Ciddi sorunlar yaşıyoruz. Dernek olarak üyelerimizin sorunlarının takipçisi olacağımızı beyan etmiştik. Sizlerden sorunlarımıza çözüm üretmenizi bekliyoruz. Özellikle şantiye abonelikleri, iskan sonrası abonelik işlemlerinin hızlandırılmasını istiyoruz” diye konutu. Altyapıdan kaynaklı sorunlar yaşadıklarını belirten Başkan Apa, “Bürokratik engellerle boğuşmak istemiyoruz. Şu anda uygulanan yöntem , şehrin altyapısını bizlerin yapmasına yol açıyor. Biz her türlü fedakarlığa varız ancak bizim önümüzü açmalarını istiyoruz” dedi.

* 26.03.2015 tarihinde Şehitkamil Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda düzenlenen “Bi Dünya Yeşil” 10. Etap projesiyle, 42 bin metrekare alandan oluşan 10. Etap Şehitkamil Ormanına, 4 bin 200 fidan dikimi gerçekleştirildi.
Bayatlı Mahallesi’nde 10. Etap Şehitkamil Ormanında düzenlenen fidan dikim törenine, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Yağcı, Belediye Başkan Yardımcıları, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

* 28.03.2015 tarihinde Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan başkanlığında gerçekleştirilen, Gaziantep Kent Konseyi 5. Olağan Birleşimi’nde çevre ve imar konuları masaya yatırıldı. Güneydoğu Anadolu İhracatcı Birlikleri (GAİB) toplantı salonunda yapılan toplantıda, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni temsilen Başkan İbrahim Apa da hazır bulundu.

* 30.03.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile görüştü. Görüşmede, Başkanımız İbrahim Apa, GASKİ ve İmar Altyapısının yanı sıra meslektaşlarının yaşadığı ve kendilerine ilettiği çeşitli problemlerin çözümü için Fatma Şahin’den destek istedi. Apa, belediyeler tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projelerinde özel sektöründe aktif rol üstlenme vaktinin geldiğini belirtirken, Büyükşehir Belediyesi’nden Ekolojik Kent projesinin müteahhitlere daha iyi tanıtılması ve bilgilendirilmesi için de talepte bulundu. Fatma Şahin, kendisini ziyaret eden GAİMDER üyelerine “Sorunları birlikte analiz edip, çözüm yollarını da birlikte bulalım” önerisinde bulundu.

* 02.04.2015 tarihinde İMKON 2.Olağan Genel Kurul Toplantısına Delege listemizde olan İbrahim Apa, Cem İbrahim Özdil, Mehmet Selim Durum, Turgut İhsan Tan, Serkan Karakaş, Mesut Yılmaz, Mehmet Turgay Hoylu, Davut Yüksel, İsa Ensari, Ahmet Özüsert, Mustafa Büyükuncu, Macit Günal ve Ömer Kantar Olarak 13 kişi genel kurula katılmıştır. Genel kurulda Tahir Tellioğlu yeniden başkanlığa seçilirken Gaimder Başkanı İbrahim Apa Federasyon Yönetim Kurulu üyesi oldu. Genel kurula İMKON’a bağlı tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu, Ege İnşaat Müteahhitleri Federasyonu, Karadeniz İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Delege temsilcileri ve İMKON’a üye 54 İlden yaklaşık 380 delege katıldı.

* 06.04.2015 tarihinde Derneğimiz tarafından düzenlenen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekili TBMM Sanayi ve Enerji Komisyonu Başkanı Sn. Halil Mazıcıoğlu, Gaski ile ilgili görüş ve sorunların görüşüldüğü istişare toplantısı düzenlendi. Fatma Şahin’in GAİMDER binasında müteahhitlerle yaptığı toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Toplantıya, Şahin’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Osman Toprak, Genel Sekreter Deniz Köken, Genel Sekreter Yardımcıları Sezer Cihan, Ali Aslan ve Serdar Tolay, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Fen İşleri Daire Başkanı Sevda Usalp, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı İrem Elbeyli ile belediye üst düzey yöneticileri tam kadro katıldı.

Toplantıda, müteahhitler hem sorunlarını hem de Gaziantep’in daha yaşanabilir bir kent haline gelmesi için görüş ve düşüncelerini paylaştı. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa toplantıda yaptığı konuşmada “Bu şehir hepimizin. Şehrimizi güzelleştirmek için biz elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

* 09.04.2015 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı AYKOME ( Alt Yapı Koordinasyon merkezi) üst kurul toplantısı yapıldı. Yapılan toplantıya Dernek başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim kurulu üyelerimiz de katıldı. GAİMDER, AYKOME’nin üyeleri arasında yer alıyor ve bu toplantılara Başkan düzeyinde katılarak, sektörümüzün sorunlarını ve çözüm önerilerini paylaşma imkanı buluyor.

* 16.04.2015 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birlikte yürüttüğü “ Şehir Kimliği Çalıştayı” Programı Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde yapılmıştır. Yapılana toplantıya Yönetim Kurulu üyelerimiz katılmıştır.

* 17.04.2015 tarihinde TMMOB Gaziantep İl koordinasyon kurulu tarafından düzenlenen ‘Gaziantep Kent Sempozyumu’ Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde yapılmıştır. Düzenlenen toplantıya Yönetim Kurulu Üyelerimiz katılmıştır.

* 17.04.2015 tarihinde Gaziantep Emniyet Müdürü Sn. Erhan Gülveren derneğimize nezaket ziyaretinde bulundular. Gaziantep Emniyet Müdürü Erhan Gülveren’in Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ne yaptığı ziyarette, konuşulan en önemli konu şehrin trafik problemi oldu. Başkan Apa, polisiye tedbirlerin önemli olduğunu ancak trafikte kalıcı çözüm için herkesin özveride bulunması gerektiğini söyledi. Apa “Belediyelerin özellikle son bir yılda şehir trafiğini rahatlatmak adına çok ciddi yatırımlar yaptıklarını görüyoruz. Bunlar çok olumlu çalışmalar. Ancak trafik sorunu sadece belediyelerle çözülmez. Emniyet Müdürlüğü, sivil toplum kuruluşları, medya herkes birbirine yardımcı olmalı. Bu konuda bir Eğitim ve Bilinçlendirme Seferberliği başlatılsın. Sorunun kökten çözümü için eğitim ve bilinçlendirme şart. Biz GAİMDER olarak, trafikte kalıcı rahatlık sağlamak adına, her türlü projede aktif olarak yer almaya hazırız” diye konuştu.

* 28.04.2015 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası AB Bilgi Merkezi Ticaret Odası toplantı salonunda A Sınıf İş Güvenliği Uzmanı Sn. Aslan ASLAN’IN konuşmacı olarak yer aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının gerektirdiği yeni düzenlemeler semineri düzenlendi. Toplantıya Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerimiz de katıldı. Başkan Apa, toplantının açılış konuşmasında “Mevzuatları yerine getirmenin ötesinde, bu sektörden ekmek yiyen her çalışanda bizim kardeşlerimiz. Onların sağlığını mutlaka düşünmek zorundayız. Cezalarla bu sorunu çözemeyiz. Eğitim sürecini de bu işe dahil ederek bir geçiş döneminin olmasını istiyoruz” diye konuştu.

* 04.05.2015 tarihinde CHP İl Başkanı Sait Köse ve Milletvekili adayları, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği (GAİMDER)’i ziyaret ederek, müteahhitlerin sorunlarını dinledi.

* 14.05.2015 tarihinde Danışma Kurulu’muz, Yönetim Kurulumuz ile birlikte toplandı.

* 15.05.2015 tarihinde GAİMDER Yönetim Kurulu üyeleri Adana’da bulunan ve bölgedeki iş ile hizmet veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İş teftiş Kurulu Başkanlığını ziyaret ederek inşaat sektörünün sorunlarını aktardı. Başkan Veysel Gül Grup Başkan Yardımcısı Semiha Dostlar da hazır bulundu. Ziyarette, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, İş Teftiş Kurulu Başkanı Veysel Gül’e yaşadıkları problemler, inşaatlardaki iş kazalarının önlenmesine yönelik alınması gereken önlemler ve sektörün taleplerini aktardı.

* 18.05.2015 tarihinde Başkan İbrahim Apa ve Yönetim kurulundan İbrahim Apa, C. İbrahim Özdil, Serkan Karakaş ve T. İhsan, İl Müdürü Hasan Alan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Yeni çıkan yönetmeliklerle ilgili fikir alışverişi yapan İl Müdürü Alan, GAİMDER Başkanı Apa ve yöneticiler, müteahhitlik sektörünün bilgilendirilmesi amacıyla belirli aralıklarla seminerler düzenlenmesi, yeni çıkan yasa ve yönetmelikler hakkında bilgi aktarılması konusunda mutabakata vardı. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde yapılması planlanan çalışmalar da ele alındı.

* 27.05.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, derneği ziyarete gelen MHP Gaziantep Milletvekili adayı Ümit Özdağ’dan, müteahhitlik yasasının yeni yasama döneminde acilen çıkması için destek istedi.

* 28.05.2015 tarihinde Derneğimiz tarafından Gaziantep Ticaret Odası Konferans salonunda  düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu seminere Grup Başkanı İş Başmüfettişi Veysel Gül Grup Başkan Yardımcısı Semiha Dostlar ve İş Başmüfettişi Ahmet Işık’ın katılımcı olarak Grup Başkanlığında görevli İş Müfettişi Mülki Cihan Arslan’ında sunum yapmak üzere seminere katıldı.

* 04.06.2015 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret etti. Başkan İbrahim Apa ziyarette sektörün sorunlarını içeren bir rapor sundu. Gaziantep’in dinamik bir şehir olduğuna dikkat çeken Apa, arsa fiyatlarının yüksek olmasının sektörü zor durumda bıraktığını söyledi. Apa, arsa fiyatlarında dengenin sağlanması için destek istedi. Müteahhit olmayla ilgili yasal bir tanım olmadığı için, dileyen herkesin müteahhit olabildiğini, bununda sektöre zarar verdiğini söyleyen Apa ‘’Meslek Odası statüsüne bir an önce kavuşmak için Meclisten yasal düzenlemenin çıkmasını istiyoruz. Ayrıca Kentsel Dönüşüm projelerinde özel sektörün daha fazla pay almasını talep ediyoruz. İş Güvenliği Yasası, Yapı Denetim şirketlerine ödediğimiz ücretlerin gider olarak gösterilememesi ve SGK’nın yapı sınıfı tespitiyle ilgili sorunlarımız var’’ dedi. Bakan Şimşek, Türkiye’de 6.5 milyon konutun yenilenecek olmasından dolayı inşaat sektörünün önünün açık olduğunu belirtirken, müteahhitlerin meslek odası statüsüne dönüşmesine tereddütsüz destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

* 05.06.2015 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni, seçim çalışmaları kapsamında ziyaret eden HDP Milletvekili adayı Celal Doğan, sivil toplum kuruluşlarına her zaman önem veren birisi olduğunu belirtirken, müteahhitliği sadece bu işi meslek olarak görenlerin yapmasına destek verdi. Celal Doğan, belediye başkanlığı döneminde, müteahhitlere önem veren bir anlayış içerisinde çalıştığını hatırlattı. Ziyarette, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, sektörün sorunları hakkında bilgi verdi.

* 17.06.2015 tarihinde TOBB Türkiye İnşaat Müteahhitleri meclis toplantısı Ankara Çankaya Toplantı salonu saat 14:00 ‘da yapıldı. Toplantıya Gaimder Başkanı İbrahim Apa ve Danışma Kurulundan Rıdvan Köksüzer katıldı. Toplantıda, müteahhitlerin mücadelesini verdiği Müteahhitlik Hizmet Yasasının geldiği nokta ele alınarak, yapılması gerekenler konuşuldu. Toplantıda ayrıca, 6502 sayılı Tüketici Kanunu’nun 43., 44 ve 45 sayılı Konut İadesi ile ilgili maddeleri üzerinde değerlendirme yapılırken, Resmi Gazete’de yayınlanan 25 Mayıs 2015 tarihli “İş Güvenliği ve Sertifikalı İşçi Uygulamasıyla ilgili görüş önerileri paylaşıldı.

İMKON Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Apa sektörün çok önemli sorunlarının bulunduğunu belirterek, Ankara’da yoğun bir gündemle yaptıkları toplantıda bu sorunların ele alındığını kaydetti.

* 17.06.2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi AYKOME ( Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) nin alt kurul toplantısına Derneğimiz Başkan Yardımcısı Cem İbrahim Özdil katıldı.

* 30.06.2015 tarihinde Gaimder Başkanı İbrahim Apa, İş Kur Müdürü Siraç Ekin’e nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, inşaat sektöründeki istihdam ve sektörün istihdama katkısı konuşuldu.

* 01.07.2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi AYKOME ( Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) nin alt kurul toplantısına Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa ve Başkan yardımcısı Cem İbrahim Özdil katıldı. Toplantıda, şehrin altyapı yatırımlarının koordinasyonu hakkında değerlendirmeler yapıldı. İnşaat sektörünü ilgilendiren konularda, Dernek Başkanımız İbrahim Apa görüşlerini ve çözüm önerilerini aktardı.

* 28.07.2015 tarihinde Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyelerimizle Şahinbey Belediyesi yeni İmar Müdürü ve Şehitkamil Belediyesi İmar Müdürlüklerinin katılımları ile Asansör Yönetmeliği hakkında bilgi verildi.

Üyelerimizin ve meslektaşlarımızın yaşadıkları sorunları aktarmak, uygulamada gördüğümüz aksaklıkları dile getirmek amacıyla, Şahinbey Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Aslettin Yıldız, Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Oğuz Çevik ve beraberindeki yetkililerle bir değerlendirme yaptık.

* 05.08.2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi AYKOME ( Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) nin toplantısına Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

* 17.08.2015 tarihinde Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimiz Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve teknik ekibinin katılımıyla Şehitkamil bölgesinde yeni imara açılan ve açılması planlanan alanlara yönelik bir saha gezisi düzenlendi. Gezide İbrahimli 2 , Beylerbeyi, Gazikent , İncilikaya ve yeni sanayi bölgesi alanlarındaki çalışmaları yerinde incelendi.

* 18.08.2015 tarihinde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve teknik ekibinin katılımıyla imara açılan alanlar hakkında Yeşilvadi, Eski Garajlar,  Yamaçtepe, Onkoloji ve genel konular ile ilgili Şahinbey Belediye Meclis salonunda toplantı ve imara açılan alanlara saha turu ve yemek programı düzenlenmiştir. Yapılan programa Derneğimiz Yönetim Kurulu ve üyelerimiz katılmıştır.

* 16.09.2015 tarihinde Derneğimiz Yönetim Kurulumuz Gaziantep Vali Yardımcısı Hüseyin Yılmaz’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyarette, Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı’nın yatırımları ve uygulamalar hakkında karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.

* 16.09.2015 tarihinde Gaziantep Elektrikçiler Odası Başkanı Sadık Keş ve Yönetim Kurulu üyeleri, derneğimizi ziyaret ederek, mesleki sorunlarla ilgili karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, elektrikçi esnafının bu sektörün önemli bir parçası olduklarına dikkat çekerek, onların her türlü sorun ve sıkıntılarını dinlemeye her zaman hazır olduklarını ifade etti.

* 16.09.2015 tarihinde Danışma Kurulu’muz Yönetim Kurulumuz ile birlikte toplandı.

* 16.09.2015 tarihinde Derneğimiz tarafından düzenlenen toplantıda, Kamu müteahhitlerinin yaşadıkları sorunlar görüşüldü. Kamuda proje gerçekleştiren Müteahhitlerin katıldığı toplantıda, uygulamadaki problemler görüşüldü ve çözüm yolları arandı.

*18.09.2017 tarihinde Kent Konseyi İmar, Altyapı ve Ulaşım Çalışma Grubu, Gaziantep’te yapılan çalışmaları yerinde görmek ve incelemeler de bulunmak üzere teknik gezi düzenledi. Kent Konseyi’nin sektörümüzü yakından ilgilendiren gezisine Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni temsilen Başkanımız İbrahim Apa katılarak incelemelerde bulundu.

*13.10.2015 tarihinde Asansörcüler Derneği derneğimizi ziyaret etti. Ziyarette, Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyemiz Macit Günal’ın katılımıyla karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

* 14.10.2015 tarihinde Gaziantep’e gelen CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun STK temsilcileri ile Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirdiği toplantıya Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa ve Başkan Yardımcımız Cem İbrahim Özdil katıldı.

* 15.10.2015 tarihinde Göç İdaresi’nden Zehra Nurdan Atalay Güneş Derneğimizi ziyaret etti. Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyemiz Macit Günal ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

* 15.10.2015 tarihinde Dernek Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’yı nezaket ziyaretinde bulunuldu. Ziyarette, Başkan İbrahim Apa, Vali Ali Yerlikaya’ya GAİMDER’in yaptığı faaliyetler hakkında bilgi verdi, ardından da yapı sektörünün yaşadığı problemleri anlattı. Apa, Gaziantep’te yapı sektörünün daha güçlü hale gelmesi ve aynı zamanda daha nitelikli binalar üretmek için her zaman üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

* 15.10.2015 tarihinde Büyükşehir Belediyesi imara açılan yerlere gezi turu düzenlenmiştir. Yapılan gezi turuna sezer Cihan ve Ali Aslan eşliğinde Yönetim Kurulu üyelerimizde katılmıştır.

* 19.10.2015 tarihinde MHP milletvekili adayı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Ertuğrul Tolga Orhan ve Fevzi Koçoğlu Derneğimizi ziyaret ederek, tüm üyelerle bir araya geldi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ziyarette, içerisinde bulunduğumuz kritik sürece dikkat çekerek, birlik-beraberlik mesajı verdi.

* 23.10.2015 tarihinde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek,  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Mehmet Rıdvan Fadıloğlu Derneğimizi ziyaret ettiler. Dernek Başkanımız İbrahim Apa ziyarette, inşaat sektörünün yanı sıra Gaziantep’in sorunlarını da Bakan Şimşek’e aktardı. Apa, önümüzdeki dönemde meclis gündemine gelecek olan müteahhitlik meslek yasasının çıkmasıyla ilgili de Bakan Şimşek’ten destek istedi.

* 07.11.2015 tarihinde Elektrik Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odasının düzenlemiş olduğu Güneydoğu Enerji Formuna GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve Başkan Yardımcısı Cem İbrahim Özdil katıldı.

* 20.11.2015 tarihinde Sayın Valimiz Ali Yerlikaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı İnşaat Şube Müdürü Mehmet Çapar derneğimizi ziyaret ettiler. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, yeni yapılacak okullardaki bina kalitesini yükseltmek için yeni düzenlemeler yapacaklarını açıkladı.

* 20.11.2015 tarihinde GAİMDER Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Apa beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim Özdil, Macit Günal, Davut Yüksel, İsa Ensari, Serkan Karakaş, Mustafa Büyükuncu ile birlikte GGC Başkanı İbrahim Ay ve yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette GGC’nin basın sitesi projesi hakkında sohbet gerçekleştiren GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve GGC Başkanı Ay karşılıklı değerlendirmelerde bulundu.

* 26.11.2015 tarihinde İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri Toroslar Edaş İl Müdürü Mehmet Ünsu’ya nezaket ziyaretinde bulunuldu. Üyelerin karşılaştıkları sorunlar ve enerji alt yapısından kaynaklı problemlerin çözümü ve özellikle sahada yaşanan sıkıntılar konusunda Sayın Mehmet Ünsu ile görüşme gerçekleştirildi. 

 * 26.11.2015 tarihinde 7. Olağan Kent Konseyi toplantısına Gaimder Başkanı İbrahim Apa, Başkan Yardımcımız Selim Durum, Yöneticilerimiz Ahmet Özüsert ve Davut Yüksel katılmıştır.

 * 27.11.2015 tarihinde D Kare Gözetim Test ve Belgelendirme şirketi Teknik Müdürü Mustafa Görmüş derneğimizi ziyaret etti. Ziyarette asansörlere yönelik mevzuat ve yönetmeliklerle ilgili dernek başkanı İbrahim Apa ve yardımcısı Cem İbrahim Özdil ile karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu.

 *02.12.2015 tarihinde Dernek Başkanı İbrahim Apa ve T. İhsan Tan Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığına nezaket ziyaretinde bulundu.

 *08.12.2015 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası tarafından, kentimizdeki asansör denetimleri ve sektörde yaşanan sorunların dile getirilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, sektör temsilcileri, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Derneği, Gaziantep İnşaat Müteahhitler Derneği ve Gaziantep Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği yetkilileri yer aldı. Toplantıya Derneğimizi temsilen yöneticilerimiz Mesut Yılmaz ve Serkan Karakaş katıldı.

*16.12.2015 tarihinde Toroslar Edaş Gaziantep Bölge Müdürü Hüseyin Ünsu, Müşteri Operasyonlar Müdürü Serdar Sarıhan, Yatırım Planlama Takım Yöneticisi İbrahim Halil Karageçi derneğimizi ziyaret ettiler. Gaziantep’in genel elektrik sorunları ve 2016 yılı yatırımları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaretinde konuşan Toroslar EDAŞ Gaziantep Bölge Müdürü Mehmet Unsu, Gaziantep’te 4 yıla kadar bütün bölgelerde, kabloların yer altında olacağını açıkladı.

*22.12.2015 tarihinde yapılan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu(İMKON) Yönetim Kurulu toplantısına, GAİMDER Başkanı  İbrahim Apa katıldı. Toplantıda, müteahhitlik sektörünün ülke genelinde yaşadığı sorunlar görüşüldü. Gaziantep’in çözüm bekleyen sorunlarının da İMKON nezdinde görüşülerek çözüm bulunması için girişimlerde bulunuldu.

*23.12.2015 tarihinde İnşaat Müteahhitleri Konfedarasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na atanan Süleyman Soylu’yu ziyaret etti.

GAİMDER Başkanı İbrahim Apa’nın da yer aldığı program kapsamında, İMKON Yönetim Kurulu üyeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı seçilen Fatma Güldemet Sarı’ya da nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Tahir Tellioğlu, yeni görevinde başarılar dilediği Bakan Sarı’yı sektörün sorunları hakkında bilgilendirdi.

*12.01.2016 tarihinde, Derneğimiz Şahinbey’de 500, Şehitkamil’de 500 olmak üzere bin aileye, karbon monoksit gazından zehirlenmelerin önüne geçmek amacıyla gaz dedektörü dağıttı. Mehmet Bedri İncetahtacı Sosyal Tesislerinde, Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz, dedektör dağıtım törenine katıldı. Kömür sobasıyla ısınan ailelere önce eğitim semineri verildi, ardından gaz dedektörü dağıtımı yapıldı.  

 *13.01.2016 tarihinde Dernek Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyeleri Gaski Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler’i ziyaret etti. Ziyarette, müteahhitlik sektörünün GASKİ’yi ilgilendiren sorunları hakkında, Genel Müdür Sönmezler’e bilgi verilerek, çözüm talebinde bulunuldu. Ziyarette, yeni imara açılan bölgelerin yanı sıra mevcut imarlı bölgelerde yapılan çalışmalar hakkında da bilgi alış verişinde bulunuldu. Müteahhitlik sektörünün beklentileri gündeme getirildi.

 *16.01.2016 tarihinde Başkanı’mız İbrahim Apa; Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşen “Dışişleri Bakanlığı Gaziantep Temsilciliği’nin” açılış törenine katıldı.        

*16.01.2016 tarihinde gerçekleşen Makine Mühendisleri Odası 11. Olağan Genel Kuruluna Başkanı’mız İbrahim Apa Derneğimizi temsilen katıldı.

 *04.02.2016 tarihinde gerçekleştirilen 8. Olağan Kent Konseyi Genel Kurul “Sağlık” konulu toplantıya, Derneğimizi temsilen Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

* 10.02.2016 tarihinde Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu 2016 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, şehrimizi ve sektörümüzü ilgilendiren konular ele alındı ve çözüm yolları konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. Toplantıya, Yönetim Kurulu Üyelerimiz de katıldı.

* 13.02.2016 tarihinde Gaziantep Mimarlar Odası 14. Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Genel kurula, Derneğimizi temsilen Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

*18.02.2016 tarihinde Anadolu Yapım Müteahhitleri Genel Başkanlığı tarafından Adana’da gerçekleştirilen Olağan Yönetim Kurulu toplantısına Dernek Başkanı İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyelerinden Serkan Karakaş, Turgay Hoylu katıldı. Toplantıda İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu’nun MYK, Mesleki Yeterlilik Belgesiyle ilgili çalışmalarına ve bu belgenin, sınav sistemiyle teknik bir heyet tarafından verileceğini, her mesleğin kendi alanında sınava tabi tutulacağını ve Bakanlık nezaretinde olacağını belirtti.

*20/21 Şubat 2016 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinin 12. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurula Derneğimizi temsilen Başkanımız İbrahim Apa katıldı.

*23.02.2016 tarihinde Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON)’nu ziyaret etti. İMKON Yönetim Kurulu üyesi İbrahim Apa’nın da yer aldığı ziyarette, sektörün sorunları ve özelliklede yıllardır mecliste yasalaşmayı bekleyen Müteahhitlik Hizmet Yasası görüşüldü.

*24.02.2016 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve 2030 yılına kadar şehrin ulaşım problemlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan Ulaşım Ana Planı, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü masaya yatırdı. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve üyeler, belediyenin yapmayı planladığı çalışmaları bir sunum eşliğinde dinledikten sonra, çözüm noktasında görüş ve önerilerini paylaştı.

*01.03.2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Sezer Cihan, Ali Aslan ve Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyeleri İhsan Tan, Macit Günal, Mesut Yılmaz, Cem İbrahim Özdil Geneyik Bölgesi ile alakalı teknik bir gezi düzenlemişlerdir.

*10.03.2016 tarihinde MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) ve TOBB tarafından kurulan MEYBEM (Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi)’nin yetkililerinin katılımıyla gerçekleşen Ticaret Odası toplantı salonunda yapılan Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili bilgilendirme toplantısına Dernek Başkanı İbrahim Apa, Başkan Yardımcısı Cem İbrahim Özdil ve Yönetim Kurulu Üyeleri Turgay Hoylu, Macit Günal, Ahmet Özüsert katılmışlardır.

*16.03.2016 tarihinde Şehitkamil Belediyesi Kültür Ve Kongre Merkezi’nde AB Bakanlığının düzenlemiş olduğu Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın katıldığı Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci Konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısına Dernek Başkanı İbrahim Apa ve Yardımcıları Cem İbrahim Özdil Ve Selim Durum katılmışlardır.

*23.03.2016 tarihinde, Başkanı’mız İbrahim Apa, Deniz Ada Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Çevik’ten Mesleki Yeterlilik Belgesi ile ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı.  Derneğimizde gerçekleşen görüşmede, Deniz Ada Eğitim şirketi, yapmayı planladığı çalışmalar hakkında Derneğimizi bilgilendirdi.

*30.03.2016 tarihinde Ankara’da yapılan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu toplantısına Dernek Başkanı’mız ve aynı zamanda İMKON Yönetim Kurulu Üyesi olan İbrahim Apa ile birlikte Danışma Kurulu Üyesi Cafer Sanağa katıldı.

*12.04.2016 tarihinde düzenlenen TÜYAP İstanbul Fuarına, Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin katılmaları için Derneğimiz ulaşım sponsorluğunu üstlendi.
Türkiye’nin en büyük Yapı ve İnşaat Fuarı olarak kabul edilen TÜYAP Fuarı üç gün sürdü. Derneği temsilen Denetleme Kurulu Üyemiz Mustafa Büyükuncu da fuara katıldı.

*14.04.2016 tarihinde gerçekleşmiş olan AYKOME’nin nisan ayı toplantısına GAİMDER ev sahipliği yaptı. Toplantı öncesi, AYKOME üyeleri öğle yemeğinde Derneğimizin misafiri oldular. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerimizin ev sahipliğindeki toplantıya, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken de katıldı.

*20.04.2016 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, müteahhitlik sektörünün yaşadığı sorunların çözümü ve sektörün taleplerini yerine getirmek amacıyla, belediye imar müdürleri ile bir toplantı yaptı. Dernek ofisinde yapılan toplantıya, Şahinbey  Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Aslettin Yıldız, Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Oğuzhan Çevik ve yöneticileri katıldı. Toplantıda, müteahhitlik sektörünün problemleri, inşaat yapımı sırasında yaşanan sıkıntılar dile getirildi. Karşılıklı taleplerin dinlendiği toplantıda, çözüm önerileri masaya yatırıldı.

* 04.05.2016 tarihinde, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nin kuzeyinde, 8,5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen 50 bin konutluk Kuzey Şehir projesinin daha etkin hale getirilmesine katkı sunmak adına ve sektörümüzün görüşlerini almak adına TOKİ tarafından görevlendirilen Dr. Özdemir Sönmez GAİMDER'i ziyaret etti.

Ziyarette, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve Başkan Yardımcısı Cem İbrahim Özdil, sektörün görüş ve taleplerini Dr. Özdemir Sönmez'e aktardı. TOKİ'nin “Yeni Yerleşimler Yenilenen Şehirler Projesi'nin" Gaziantep'te yürüttüğü 50 bin konutluk projenin dikkat çekici olduğunu belirten İbrahim Apa ve Cem İbrahim Özdil, Gaziantep'teki yerel müteahhitlerin de Kuzey Şehir Projesinde aktif şekilde rol üstlenmesi talebinde bulundu.

*07.05.2016 tarihinde yapılmış olan “Enerji” ile “İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu Gaziantep Kent Konseyi 9. Olağan Genel Kurulu toplantısına Dernek Başkanı İbrahim Apa da katıldı.

*14.05.2016 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Eyüp Bartık, Moderatör Oğuz Haksever, Dünya Gazetesi Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, Sabah Gazetesi Yazarı Melih Altınok, Star Gazetesi Yazarı Murat Çiçek’in katılımlarıyla hazırlanmış olan “Gaziantep’in Bölgesel Ve Küresel Vizyonu” konulu sohbet toplantısına dernek başkanı İbrahim Apa katılmıştır. Toplantı Gaziantep Ticaret Odasında gerçekleştirilmiştir.  

* Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ tarafından 22-23 Mayıs 2016 tarihinde Gaziantep Divan Otel'de gerçekleştirilen Kuzey Şehir Projesi Arama Konferansına, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa da davetli olarak katıldı. Ağırlıklı olarak Kuzey Şehir Projesinin görüşüldüğü toplantıda, Gaziantep'in kentleşmeyle ilgili sorunları masaya yatırıldı. Başkanımız İbrahim Apa, toplantıda, Kuzey Şehir projesiyle ilgili derneğimizin görüşlerini de yetkililere aktardı. Toplantıda, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile TOKİ Başkanı M. Ergün Turan da yer aldı.

*01.06.2016 tarihinde Akyol Ortaokulu Öğretmeni ve İdarecileri, derneğimizi ziyaret etti. Okul Müdürü Erdoğan Türk ve beraberinde Müdür Yardımcısı Fatma Sema Özgül ve İngilizce Öğretmeni Gülhan Eyikoçak’tan oluşan Akyol Ortaokulu Heyeti, okula yaptığımız eğitim yardımlarından dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Dernek Başkanımız İbrahim Apa eğitimci kadrosunun yaptığı bu ziyaretin, kendilerini onurlandırdığını belirterek, eğitimin önemine dikkat çekti. Apa, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri olarak, eğitimi her alanda desteklemeye devam edeceklerinin mesajını verdi.

*01.06.2016 tarihinde Merkez Bankası heyeti İbrahim Apa ile görüştü. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa müteahhitlik sektörünün bankalardan beklentisini, piyasaları ve kur politikalarının sektöre etkilerini değerlendirdi.
Merkez Bankası Gaziantep Müdürü Halil Dilsiz ’in de yer aldığı ziyarette Merkez Bankası yöneticileri, sektörün son durumu hakkında, Başkan İbrahim Apa’dan bilgi aldı ve sektörel bir analiz gerçekleştirildi. Başkan Apa, Merkez Bankası Yöneticilerine, müteahhitlik sektörünün ciddi problemlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti. İbrahim Apa, inşaat sektörünün durağan bir dönem yaşadığına dikkat çekerken, “Kredi faiz oranlarının yüzde 1’lerin altına düşmesi, sektöre biraz olsun hareket kazandıracaktır” dedi. Apa, bankaların tutumunu da eleştirerek, yaşadığımız süreçte, bankaların müşterilerine daha katı kurallar getirmesinin kimseye bir yarar sağlamayacağını, karşılıklı iyi niyet ve anlayış ile problemlerin daha kolay çözüleceğini söyledi. Ziyarette, Merkez Bankası’nca görevlendirilen Ebru Aksoy ve Mustafa Durmaz da sektörle ilgili hazırladıkları soruları, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa’ya yönelterek, cevaplarını not aldılar. Heyet bu görüşmeyle ilgili daha sonra bir rapor hazırlayarak, üst birimlerine sundu.

*01.06.2016 tarihinde Şehitkamil Belediyesi sınırları içerisindeki asansörlerin periyodik kontrollerini yapmakla yetkilendiren MBT Mühendislik firması, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret ederek, yaptıkları ve sektördeki son değişiklikler hakkında Yönetim Kurulu üyelerine bilgi verdi.

*Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetimi, 01.06.2016 tarihinde İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığına seçilen Gökhan Çeliktürk ve yönetimi ile dernekte bir araya geldi. Ziyaret son derece samimi bir havada gerçekleşti. Kendisi de İnşaat Mühendisi olan İbrahim Apa, meslektaşlarını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İnşaat sektörüne bir bütün olarak bakıldığında, Dernek ve Oda’nın birbirinin ayrılmaz birer parçası olduğunu ifade eden Başkan Apa “Bizim birlikte hareket etmemiz, yapacağımız ortak proje ve işbirliği sektörümüz adına kazanç olacak, güç katacak. Bu konuda İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak her türlü işbirliğine açığız” dedi.

*01.06.2016 tarihinde Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu 2016 yılı ikinci toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Yönetim Kurulu üyelerimiz de katıldı.

*06.06.2017 tarihinde Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve dernek üyeleri ile bir araya geldi.

 Şahinbey Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda Şahinbey Belediyesi’nin yapmış olduğu hizmetler slaytla tanıtıldı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek müteahhitlerle fikir alış verişinde bulundu.

*11.06.2016 tarihinde Dernek Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri iftar yemeğinde bir araya geldi.

*12.06.2016 tarihinde derneğimiz tarafından , 3 bin kişiye iftar yemeği verildi. Şahinbey Belediye’sinin öncülüğününde, Şehreküstü Konaklarında  gerçekleşen iftar yemeğinde , Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu , Dernek Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerimiz de bulundu. Başkan Tahmazoğlu, böylesine anlamlı bir katkıda bulundukları için GAİMDER başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek “Burada Ramazan ayı boyunca günlük 3 bin kişilik iftar yemeği verdik ama tamamını hayırseverlerimizin katkılarıyla gerçekleştirdik. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği de 3 bin kişilik ihtiyacımızı karşıladı. Kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz.” Dedi. İftar öncesi tasavvuf musikisi dinletisi ve semazen gösterisi yapıldı.  Başkan Tahmazoğlu ayrıca Dernek Başkanımız İbrahim Apa’ya bir teşekkür plaketi takdim etti. Ramazan etkinliğinin sonunda Başkan Tahmazoğlu ve yöneticilerimiz birlikte kahvelerini yudumlarken, uzun uzun sohbet etme imkanı da buldu.

* 15 Temmuz’da ülkemizin birlik bütünlüğüne karşı gerçekleştirilen hain kalkışmaya karşı ortak tepkimizi göstermek adına meydanlardaydık… 19.07.2016 tarihinde Demokrasi Meydanı'nda şehitlerimiz için okutulan Mevlidi Şerif programının ardından, Yönetim Kurulu üyelerimiz, meydanda toplanan binlerce kalabalığa tatlı ikramında bulundu.

* 18.08.2016 tarihinde T.C. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile yürütülen, yerel paydaşların görüş ve önerileri ile şekillendirilen “Gaziantep Kuzey Şehir Projesi” plan taslağının irdelenmesi amacıyla düzenlenen son toplantıya dernek başkanımız İbrahim Apa katılmıştır.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, 20 yıl önceki kent nüfusu ile 20 yıl sonraki kent nüfusunun ortaya konulması gerektiğini söyledi. Köken, “20 yıl önce kaç nüfus yaşıyordu şimdi kaç nüfus yaşıyor, buna bakmak lazım. Bu nüfusa göre gelecekte iyi bir kent oluşturmamız lazım” dedi. 

*29.09.2016 tarihinde Ankara’da yapılan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu toplantısına Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa da katıldı.

*05.10.2016 tarihinde Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu 2016 yılı 3. Toplantısını, Yönetim Kurulu üyelerimizin de katılımıyla gerçekleştirdi.

*26.10.2016 tarihinde GAİMDER üyeleri Şehitkamil’de yol açma çalışmalarını inceledi.  Şehitkamil bölgesinde imara yeni açılan alanlara yönelik Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ile Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı bir saha gezisi düzenlendi. Gezide, Şehitkamil Belediyesi tarafından İbrahimli-2, Beylerbeyi, Gazikent ve 25 Aralık Sanayi Bölgesi alanlarındaki çalışmalar yerinde incelendi.

*15.11.2016 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, Elazığlı meslektaşlarını Gaziantep’te ağırladı. GAİMDER’i ziyaret eden Elazığlı müteahhitler, Derneğin faaliyetleri ve Gaziantep’te sektörün durumu hakkında detaylı bilgi aldı. Dergimizin yayın organı MÜTEAHHİT Dergisi’ni de yakından inceleyen Elazığlı meslektaşlarımız, kendi şehirlerinde de böyle bir dergi yayınlamak istediklerini ifade ederek, Derneğimizin desteğini talep ettiler.

*15.11.2016 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin Vergi Dairesi Başkanlığıyla ortaklaşa düzenlediği toplantıda, üyelere 25 Kasım’da sona erecek yapılandırma ile ilgili bilgi verildi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, yapı sektörünün ekonominin temel taşlarından birisi olduğunu belirterek, bu sektörün önündeki engellerin kalkmasıyla, ekonominin de canlanacağına dikkat çekti.
Toplantıya, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret etmek üzere kente gelen Elazığ İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Osman Avcı ve Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

*26.11.2016 tarihinde yapılmış olan “Tarım, Sulama ve Hayvancılık” konulu Gaziantep Kent Konseyi 10. Olağan Genel Kurulu toplantısına Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

* 12.12.2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi tarafından Kilis yolu üzerinde inşa etmeyi planladığı Ekolojik tabanlı konutlarda hangi modelin uygulanacağı, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde geniş kapsamlı toplantıda masaya yatırıldı. Konunun uzmanları düşünülen 3 farklı modelin sunumunu yaparken, Dernek olarak, müteahhitlerin bölgeye yatırım yapabilmesi için yapılması gereken çalışmalarla ilgili taleplerimizi sunduk. Toplantı, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yrd.Doç.Dr.Ömer Saatçıoğlu, Mimar Ekin Güven, Süleyman Akim, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı İrem Elbeyli, Yönetim Kurulu ve üyelerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

*21/22 Aralık 2016 tarihinde Yurt genelinde 51 birlik ve 120 bin üyeden oluşan İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Merkezinde düzenlenen İnşaat Sektörü Çalıştayında, sektörün anayasasının hazırlanması ve sorunlara kalıcı çözüm bulunması yolunda önemli adımlar atıldı. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Apa, İnşaat Sektörü Çalıştayında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye Gaziantep’in inşaat sektöründeki sorunlarının yer aldığı bir dosyayı teslim etti. Toplantıya aynı zamanda Yönetim Kurlumuzdan Ahmet Özüsert ve Davut Yüksel katıldı.

*03.01.2017 Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti. Ziyarette, Gaziantep’te müteahhitlik sektörünün geleceği ve müteahhitlik sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Sektörünün geleceğini ilgilendiren önemli konuların ele alındığı ziyarette, müteahhitlerin karşılaştıkları problemler GAİMDER Başkanı İbrahim Apa tarafından kapsamlı bir şekilde Başkan Fatma Şahin’e aktarıldı.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen ziyarette, Başkan Yardımcıları Osman Toprak ve Latif Karadağ, Genel Sekreter Deniz Köken, Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Fen İşleri Daire Başkanı Sevda Usalp, Gaski Genel Müdür Yardımcısı Sait Torun, İmar İşleri Şube Müdürü Funda Kök ve belediyeden sektörü ilgilendiren temsilciler de hazır bulundu.

*05.01.2017 tarihinde Asansör sektöründe yaşanan ve müteahhitlik sektörünü de yakından ilgilendiren problemlerle ilgili sonuç almak üzere, konunun tarafları Derneğimizde bir araya geldi. Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Başkan Yardımcımız İbrahim Özdil, Yönetim Kulu Üyelerimiz Serkan Karakaş ve Turgay Hoylu’nun katıldıkları toplantıda, Asansörcüler Derneği Başkanı Mehmet Hanifi Akgöz, Başkan Yardımcısı Mustafa Çevik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Denetçileri Yeşim Çalışkan, İbrahim Ataş, İzzet Erdoğan, Emrah Birelli ile Şahinbey ve Şehitkamil bölgelerinde asansörleri denetlemekle yetkili şirketlerin temsilcileri Nurullah İnel ile Mahmut Burak Tarakçıoğlu hazır bulundu.

*06.01.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyeleri, Oğuzeli Belediye Başkanı M. Sait Kılıç’ı ziyaret etti. Ziyarette, Oğuzeli’nin sağlıklı ve hızlı bir şekilde yapılaşması için neler yapılabileceği konuşulurken, Başkan Kılıç, yapı müteahhitlerinin de projenin içerisinde yer alacağı bir kentsel dönüşüm modeli düşündüğünü söyledi.

*15.01.2017 tarihinde Başkanımız İbrahim Apa, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği Geleneksel 3.Basın Ödülleri Gecesi’ne katıldı.

TRT Genel Müdürü Şenol Göka’nın yanı sıra gazetecilik mesleğinin duayen isimleri Yavuz Donat, Oğuz Haksever, Yalçın Bayer, İsmail Küçükkaya, Balçiçek İlter ve Osman Altınışık gibi isimlerin Onur Ödülü aldıkları gecede ayrıca, 6 dalda düzenlenen yarışmada dereceye giren 18 gazete ve televizyoncu çalışanı ödüllendirildi.

Sunuculuğunu Vatan Şaşmaz’ın yaptığı gecede, Televizyon haberciliği dalında ikinci olan Doğan Haber Ajansı Muhabiri Eyüp Burun’un ödülünü, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa takdim etti. Gazetecilik mesleğinin önemine değinen Apa, basın mensuplarının zor koşullar altında büyük bir azimle mesleklerini icra ettiğini belirtirken, bu önemli geceyi organize eden Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay ile birlikte dereceye giren tüm isimleri tebrik etti.

 *17.01.2017 tarihinde Derneğimizde, Şahinbey ve Şehitkamil İmar Müdürleriyle bir araya gelerek, sorunlarımızı görüştük. Üyelerimizin karşılaştıkları problemleri aktardık. Dernek Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyelerimizin hazır bulunduğu toplantıya, Şahinbey İmar ve Şehircilik Müdürü Aslettin Yıldız, Şehitkamil İmar ve Şehircilik Müdürü Oğuzhan Çevik ile yetkilileri katıldı.

*17.01.2017 tarihinde asansör sektöründe yaşanan problemler ve müteahhitlerin bu konuda yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için Derneğimizde, konunun muhatapları olan Belediye İmar Müdürleri, Asansörcüler Derneği Yöneticileri, Denetleme Kuruluşu yöneticileri ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya geldik. Sorunun çözümü için Bakanlık nezdinde girişimlerde bulunduk. Düzenlediğimiz toplantılara Şahinbey İmar ve Şehircilik Müdürü Aslettin Yıldız, Şehitkamil İmar ve Şehircilik Müdürü Oğuzhan Çevik, Asansörcüler Derneği Başkanı Mehmet Hanifi Akgöz ve Başkan Yardımcısı Mustafa Çevik, Denetleme Kuruluşu temsilcileri Nurullah İnel, Mahmut Burak Tarakçıoğlu ve Recep Kara katıldı.

*24.01.2017 tarihinde Ticaret Odası Mesleki Yeterlilik Merkezi Koordinasyonluğunun inşaat sektörü üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu Mesleki Yeterlilik Belgesi Bilgilendirme toplantısına Dernek Başkanımız İbrahim Apa katılmıştır. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu “Hedefimiz Oda olarak yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu olma yolunda akreditasyon çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlamak” dedi. GTO toplantı salonunun da yapılan toplantıya GTO Başkan Yardımcısı Fatih Güllüoğlu, GTO Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karakaş, Gaziantep İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

*25.01.2017 tarihinde Gaziantep’in enerji altyapısıyla ilgili müteahhitlik sektörünün yaşadıkları problemleri iletmek ve çözüm bulmak ve istişare amacıyla Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyeleri Edaş Gaziantep İl Müdürü Mehmet Ünsu’yu ziyaret etti.
Ziyarette, Gaimder yönetimi, EDAŞ’ın 2017 yatırım programı hakkında bilgi alırken, Mehmet Ünsu ve EDAŞ yöneticilerine üyelerin yaşadığı sorunları aktardı. Ziyarette, Büyükşehir Belediyesi Aykome Şube Müdürü Gazi Kördeve, EDAŞ Müşteri Operasyonlar Müdürü Serdar Sarıhan ve Yatırım Planlama Takım Yöneticisi İbrahim Halil Karageçi de hazır bulundu.

*15.02.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, GASKİ’yi ziyaret ederek üyelerin yaşadıkları problemleri aktardı. Yapılan görüşmede, her iki tarafın temsilcilerinden oluşan ortak bir komisyon kurulması ve sorunların bu komisyonda değerlendirilmesi kararlaştırıldı. GAİMDER’in ziyaretinde, GASKİ’nin 2017 yılı yatırım programı da görüşüldü.

*15.02.2017 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, OSB Başkanı Deniz Köken, Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ve Borsa Başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun katıldığı “İstihdamın Zirvesi Gaziantep” konulu toplantıda, ekonominin lokomotifi olarak kabul edilen inşaat sektörünü GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri temsil etti.
Grand Otel'de yapılan toplantıya, çok sayıda sanayici, işadamı ve bazı dernek başkanları katıldı. Toplantıda; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı istihdam seferberliğine ülkemizin ve memleketimizin büyümesi, işsizliğin azaltılması için verilecek destek ve uygulamalar değerlendirildi.

*22.02.2017 tarihinde Dernek Başkanımız İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyelerimiz Gaziantep İnşaat Mühendisler Odasını ziyaret etti. Ziyarette, inşaat sektörünün yaşadığı problemler konuşuldu ve iki kuruluşun birlikte yapabileceği çalışmalar ele alındı. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

*22.02.2017 tarihinde Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu 2017 yılı ilk toplantısını, Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile birlikte yaptı.

*06.03.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği üyeleri, İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen ECOBUILD Yapı Fuarı’na katıldı. GTO ve KOSGEB destekli gerçekleşen fuar ziyareti ve iş gezisine, dünyanın bir çok ülkesinden 700 firma katıldı. Fuarı yaklaşık 35 bin profesyonel ziyaretçi gezdi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, fuarın sektördeki yenilikleri yakından takip etme açısından son derece olumlu geçtiğini söyledi.

* 16.03.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri, Gaziantep Ticaret Odası’nı ziyaret etti.
İbrahim Apa, Beyhan Hıdıroğlu ve yönetim kurulu üyelerine başarı dileklerini iletti. Müteahhitlik sektörünün Ticaret Odası’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirten İbrahim Apa, bu anlamda GAİMDER olarak her zaman Gaziantep Ticaret Odası ile iç içe olduğunu, iki kurum arasındaki işbirliğinin bu dönemde de aynen devam edeceğini söyledi.

Ziyarette, her iki başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Gaziantep’in inşaat sektörü ve kentsel dönüşüm başta olmak üzere ve şehrin ortak meseleleri hakkında görüş alış verişinde bulundu. Ziyaretin sonunda, GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, GTO Başkanı Beyhan Hıdıroğlu’na hediye takdim etti. 

 *17.03.2017 tarihinde saat 19.00’da Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda Çevre Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, sayın Valimiz Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Şahin, Şehitkamil Belediye Başkanımız Rıdvan Fadıloğlu, Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu, Dernek Başkanımız İbrahim Apa, yönetim kurulumuz ve müteahhitlerimizin katıldığı müteahhitlik sektörü üzerine toplantı yapılmıştır.

 *22.03.2017 tarihinde Konsey Merkezinde gerçekleştirilen Gaziantep Kent Konseyi Is Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu toplantısına Derneğimizi temsilen Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

*31.03.2017 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası Toplantı Salonunda Maliye Bakanı Sayın Nabi Ağbal’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen “Maliye Politikaları ve Yeni Düzenlemeler” konulu istişare toplantısına Derneğimizi temsilen Başkanı’mız İbrahim Apa katılmıştır.

 *29.03.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER), müteahhitlik sektörünün enerji altyapısıyla ilgili yaşadığı problemleri aktarmak ve çözüm bulmak amacıyla Toroslar EDAŞ yöneticileri ile 2017 yılının ikinci toplantısını gerçekleştirdi.
GAİMDER’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, müteahhitlerin yaşadıkları sorunlar ve Enerjisa’dan talep ve beklentileri aktarıldı. Ayrıca, Enerjisa’nın 2017 yılında Gaziantep’e yapacağı yatırımlar görüşüldü.
Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, enerji altyapısıyla ilgili problemlerin sektörün önemli bir ayağını oluşturduğunu belirterek, bu sorunların çözümü için gerek EDAŞ, gerekse diğer altyapı kuruluşları ile sıkı diyalog içerisinde olduklarını söyledi.

*01.04.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği üyeleri, Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. Toplantıda, mesleğin sorunları, çözüm yolları ve neler yapılması gerektiği tartışıldı. Birlikte kahvaltı yapan üyeler, aynı zamanda birbirleriyle sohbet etme imkânı buldu.
GAİMDER Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri ev sahipliği yaptığı toplantıya ilgi büyük oldu. Başkan İbrahim Apa, toplantıda yaptığı konuşmada; birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı. Apa “Bizler ne kadar güçlü olursak, ne kadar dik durursak, derneğimizi ne kadar sahiplenirsek o kadar daha fazla yol kat ederiz. O kadar başarılı oluruz” diye konuştu.

*03.04.2017 tarihinde Divan Otelde EPDK Başkanımız Mustafa Yılmaz, Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Belediye Başkanlarımız ve Enerjisa CEO’su ve Genel Müdürünün katılımlarıyla istişare toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya yönetim kurulumuzda katılarak üyelerimizin yaşadığı problemler anlatıldı. Başkanımız İbrahim Apa toplantıda sorunlarımızı kapsamlı olarak dile getirdi ve bunları bir rapor halinde de yetkililere iletti.

*20.04.2017 tarihinde AYKOME Genel Kurul toplantısına Başkanımız İbrahim Apa katılmıştır.

*03.05.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER), müteahhitlik sektörünün enerji altyapısıyla ilgili sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Toroslar EDAŞ yöneticilerine ziyaret gerçekleştirdi. GAİMDER yönetimi, bir önceki düzenlenen toplantıda çıkan sonuçları ve gelinen noktayı ele aldı.

*04.05.2017 tarihinde Derneğimiz, kamuoyunun dikkatini iş güvenliğine çekmek amacıyla, İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası kapsamında Bakanlığın Gaziantep’te düzenlediği İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı’nda 2 bin kişiye ücretsiz baret dağıttı.
Şehitkamil Kültür Merkezi’ndeki fuara Gaziantep’in yanı sıra başka illerden de katılım oldu. Çalışma Bakanlığı’nın yanı sıra TOBB, Hak-İş, Türk-İş, ILO Türkiye Temsilciliği, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan üst düzey isimlerin de katıldığı fuarda, GAİMDER’in dağıttığı baretler, haftanın anlam ve önemine uygun olarak, renkli görüntüler oluşturdu.Baretlerin dağıtımını Kent Konseyi İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu üstlendi. İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarı, 7 Mayıs’a kadar devam edecek. 

 *10.05.2017 tarihinde Gaziantep Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Mustafa Özakça ile Dekanlık Sekreteri Lütfiye Özmarangoz, Derneğimizi ziyaret etti.
Başkanımız İbrahim Apa ve bazı yöneticilerimizin yer aldığı ziyarette,  sektörün gelişimine yönelik görüş alış verişinde bulunuldu.
Başkan Apa, mimarlık fakültelerine destek konusunda, GAİMDER olarak her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını ifade etti.

*10.05.2017 tarihinde Dernek olarak, yakın gelecekte Suriye’nin inşaasında Gaziantep’in bu pastadan daha fazla pay alabilmesi için, aylar öncesinden hazırlık çalışmaları yaptık. Suriye’nin yeniden inşaası noktasında, yerel müteahhitlerimizin sürece hazırlıklı yakalanmasına katkı sağlamak amacıyla, Gaziantep Ticaret Odası ile istişare toplantıları düzenledik. Derneğimizde yapılan toplantıda, GTO Yönetim Kurulu Üyesi ve Derneğimizin Danışma Kurulu Üyesi Murat Karakaş ile, altyapı çalışmaları, program hazırlama, yer temini konularında değerlendirmelerde bulunduk. Ayrıca bu toplantıların daha geniş katılımla devamı noktasında fikir birliğine vardık.

*13.05.2017 tarihinde Sektörümüzü zor durumda bırakan, Mayıs  2017’da inşaat demirine gelen anormal fiyat artışıyla ilgili olarak, GAİMDER olarak hazırladığımız raporu, Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül’e sunduk.
Ayrıca, GAİMDER olarak üyelerimizin mağduriyetini üst çatı kuruluşumuz İMKON’a taşıdık. İMKON olarak ta, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşerek, çözüm talebinde bulunduk.

*15.05.2017 tarihinde Gaziantep’te inşaat şirketlerinin şantiye elektriği ve iskan aşamasında yaşadıkları problemlere çözüm bulabilmek amacıyla, İnşaat Müteahhitleri Derneği tarafından düzenlenen toplantıda, Toroslar EDAŞ yöneticileri ile inşaat firmalarının elektrik işlerini takip eden isimler bir araya geldi.

*17.05.2017 tarihinde Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen Sayın Valimiz Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Fatma Şahin ve enerji sektörünün etkin isimlerinin katıldığı “KÜRESEL ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ GELİŞMELER VE BÖLGESEL ETKİLERİ” konulu panele Derneğimizi temsilen Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

*22.05.2017 tarihinde Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Koordinasyon Müdürlüğü şefi Mustafa Yakar, Derneğimizi ziyaret ederek, Başkanı’mız İbrahim Apa’ya yapılandırma ile ilgili bilgi verdi. Derneğimiz ise üyelerini bu konuda mail ve sms yoluyla bilgilendirdi.

*29.05.2017 tarihinde Gaziantep’in yeni oluşturulan mahallelerinden, Beylerbeyi bölgesi, stadyum yanındaki Göktürk mahallesinde, yol açma çalışmalarıyla ilgili saha çalışması yapıldı.
Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi ve Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği yetkililerinin katıldığı saha gezisinde, düzenlemesi yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verildi ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu. Saha gezisine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aslan, Fen İşleri Daire Başkanı Sevda Usalp, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler, Fen İşleri Müdürü Serkan Özatıcı ile beraberindeki teknik ekip katıldı.

*09.06.2017 tarihinde Gaziantep’teki inşaat şirketlerinin, şantiye elektriğinin yer altından kullanımına ilişkin yaşadıkları problemlerle ilgili Derneğimizin yaptığı ısrarlı girişimler sonuç verdi ve mevcut uygulamanın Gaziantep’te aynen devam etmesi yönünde mutabakat sağlandı.
Derneğimizin bu konunun tarafı olan Enerjisa ve belediye temsilcileriyle yaptıkları görüşmelerde, üyelerimizin talepleri dikkate alındı ve uygulamanın değiştirilmesi halinde yaşanılacak problemler aktarıldı. Dernek Başkanımız İbrahim Apa, Enerjisa yöneticilerinin katıldığı son toplantıda, geçici şantiye elektriklerinin yer üstünden kullanımının devam etmesi yönünde karar alındı.
Ayrıca, Şahinbey Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Aslettin Yıldız, İmar Uygulama Müdürü Hayri Tunç, Plan Proje Müdürü Muhammed Ali Şahin ile Enerjisa Yatırım Planlama Takım Yöneticisi Halil İbrahim Karageçi’nin katıldığı toplantıda, müteahhitlerin Şahinbey bölgesindeki trafo yerleriyle ilgili olan talepleri de iletildi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, “Konuyla ilgili yetkili olan müdürlerimizi ve yetkili isimleri bir araya getirdik. Bu diyalogla sıkıntıların çözümü konusunda daha hızlı yol alacağımıza inanıyorum. Bu vesileyle kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

*10.06.2017 tarihinde Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Olağan Genel Kurul toplantısı yapmıştır. Adana Müteahhitleri Birliği Eğitim-Yönetim ve Sosyal Tesislerinde yapılan toplantıya Gaimder olarak Başkanımız İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyelerimiz katılmıştır. Genel Kurulda, İbrahim Apa Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiştir.

*15.06.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Merkez Bankası heyetine müteahhitlik sektörünün bankalardan beklentisini, piyasaları ve kur politikalarının sektöre etkilerini değerlendirdi.
Merkez Bankası Gaziantep Şube yöneticileri Ökkeş Aygün, Hasan Küçük ve Ahmet Şenol ziyarette, sektörün son durumu hakkında, Başkan İbrahim Apa’dan bilgi aldı ve sektörel bir analiz gerçekleştirildi. Başkan Apa, Merkez Bankası yöneticilerine, müteahhitlik sektörünün ciddi problemlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerken, son yaşanan demirdeki haksız fiyat artışının sektördeki hareketliliğe olumsuz etki yaptığını da ifade etti. Apa, bankaların tutumunu da eleştirerek, yaşadığımız süreçte, bankaların müşterilerine daha katı kurallar getirmesinin kimseye bir yarar sağlamayacağını, karşılıklı iyi niyet ve anlayışla ile problemlerin daha kolay çözüleceğini söyledi.

*15.06.2017 tarihinde Binalar inşaat aşamasında iken, internet altyapısıyla ilgili uygulamada ilerde doğabilecek sıkıntıları erken önlemek adına yürütülen çalışmalar kapsamında, Türk Telekom İl Müdür Yardımcısı Fahrettin Çiftçi ve Planlama ve Yatırım Şube Müdürü Burhan Gündüz, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret etti.
Ziyarette, uygulama konusundaki sıkıntılar ele alındı. Türk Telekom yöneticilerinin bu konudaki taleplerini dinleyen GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, internet kullanımının her geçen gün daha da büyük önem kazandığı günümüzde, binalardaki zayıf akım ile ilgili oluşan problemleri çözmek adına her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduklarını ifade etti.

*19.06.2017 tarihinde derneğimiz Şehreküstü Konaklarında 3000 kişiye iftar yemeği vermiştir. Belediye Başkanı Tahmazoğlu, Dernek Başkanımız İbrahim Apa’ya teşekkür plaketi takdim etti.

*19.06.207 tarihinde GAİMDER (Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı İbrahim Apa ve GAİMDER Yönetim Kurlu Üyeleri, Şahinbey Belediyemiz tarafından restore edilen Milli Mücadele Müzesini gezdiler.
Tarihi dokuya verdiği önemle bir çok projeye imza atan Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu ekibiyle birlikte GAİMDER (Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı İbrahim Apa, ve Yönetim Kurlu Üyeleri’ni ağırladı.
GAİMDER (Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği) Başkanı İbrahim Apa, gördükleri karşısında şaşırdığını belirterek, “Biz, Milli Mücadele Müzesi'ni zaman zaman başkanımızın sosyal medya hesabından takip ediyorduk ve  burayı gezme fırsatını yakaladık ve gördüklerimiz karşısında oldukça etkilendik. Burası tamamen bittiğinde ziyaretçi akınına uğrayacak. Bizler bile burayı görmeden önce bu kadar olduğunu tahmin etmiyorduk. Başkan Mehmet Tahmazoğlu’na böylesi bir değeri Gaziantep’e kazandırdığı için teşekkür ediyorum” dedi.

*19.07.2017 tarihinde “PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ” ile asansör sektöründe bazı yeni uygulamalar getirilmiştir. Yeni uygulamalar konusunda bilgi ve görüş alışverişi yapılması amacı ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesinde toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya sektörle ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra dernek başkanımız İbrahim Apa da katılarak görüş ve önerilerini belirtmiştir.

*21.07.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Mühendisler Odası ve Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından düzenlenen “Beton Teknolojileri, Doğru Beton Uygulamaları” seminerine dernek başkanımız İbrahim Apa katılmıştır.

*25.07.2017 tarihinde Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığı Denetim Koordinasyon Şefi Murat Akyürek, GAİMDER’İ ziyaret etti. Akyürek, gerçekleştirdiği ziyarette, GAİMDER Başkan Yardımcısı Cem İbrahim Özdil’e 6736 Sayılı Yapılandırma Kanunu hakkında mükelleflerin bilgilendirilmesi ve tanıtılması sürecinde göstermiş olduğumuz işbirliği ve desteklerden dolayı hazırlanan Teşekkür Belgesi verdi.

* 26.07.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hazırlanan ve 10.01.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle meslektaşlarımızla istişare toplantılarımız sürüyor.
Dernek Başkanımız İbrahim Apa, yönetmelikle ilgili gerek meslektaşlarımız, gerekse gazi şehrimizin sıkıntı yaşamaması adına çalışmalar yaptıklarını belirterek, söz konusu yönetmelikle ilgili 3 belediyemiz arasındaki farklı uygulamaların giderilmesi ve sektörümüzün geleceğini ilgilendiren konularda görüşlerimizi ortaya koymak adına yaptığımız çalışmalarda sona geldik. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’yle ilgili Gaziantep’in en doğru adımları atacağına ve memleketimize faydalı olacağına inanıyoruz” dedi.

 *26.07.2017 tarihinde Osmangazi bölgesinde problem yaşayan üyelerimizin sorunları görüşüldü. Osmangazi mahallesi civarı, Metro arkasında iş yapan müteahhitlerimizin yaşadığı sıkıntılar, Derneğimizde düzenlenen toplantıda ele alındı.
Dernek Başkanımız İbrahim Apa ve söz konusu bölgede proje hazırlığı içerisinde olan üyelerimizin katıldığı istişare toplantıda, yaşanan problemler konuşuldu, istişare edildi ve görüş alış verişinde bulunuldu.

*09.08.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, inşaat sektörünün genel sorunları ve özellikle son aylarda yaşanan demir fiyatlarındaki hareketlilikle ilgili olarak, Ankara’da İMKON başkanlığında düzenlenen ve 34 İl’in katılımıyla gerçekleşen Genel İstişare Toplantısı’na katıldı. İMKON heyeti ayrıca Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ı da ziyaret ederek, sektörün taleplerini iletti.

*11.08.2017 tarihinde demir fiyatları ile ilgili GAİMDER toplantı düzenledi. Piyasadaki tepkilere rağmen demire yeniden ve peş peşe zamlar, inşaat sektöründe çarkları yavaşlattı. Gaziantep’te yaklaşık 50 bin kişilik bir istihdama sahip olan inşaat sektörü temsilcileri İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde bir araya gelerek durumu değerlendirdi. müteahhitler, sorunun hükümetle diyalog yoluyla çözülmesi için girişim başlattı.

* İnşaat sektörüne zor günler yaşatan demirdeki krizle ilgili olarak, 17.08.2017 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası ile Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Yöneticileri bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. GTO’da gerçekleşen toplantıda, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri İsa Ensari ve Macit Günal, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ve GTO İnşaat Sektörü Temsilcilerine bilgi verdi. Ziyarette, üyelerin bu zor süreçten bir an önce kurtulabilmesi için atılması gereken adımlar görüşüldü.

*18.08.2017 tarihinde İMKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’ya inşaat sektörünün genel sorunları ve özellikle son günlerde yaşanan demirdeki fiyat artışlarına ilişkin bilgi verdi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, Vali Ali Yerlikaya ile Valilik’te bir araya geldi. Ziyarette, Başkan Apa, demirdeki anormal artışın hem özel sektörü hem de kamu müteahhitlerini zor durumda bıraktığını söyledi. Apa, konut üreticilerinin maliyetleri artırmamak adına zamlı demiri almak yerine beklemeyi tercih ettiklerini, kamuda iş alan müteahhitlerin ise, maliyet artışından dolayı zarar ettiğine dikkat çekti.

*23.08.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, meslektaşlarının altyapı kuruluşlarıyla yaşadığı sorunlara çözüm bulmaya devam ediyor. Bu kapsamda, Şehitkamil Belediyesi’nde elektrik altyapısıyla ilgili yaşanan sorunlar hakkında Enerjisa ve Derneğimizin katıldığı bir toplantı yapıldı. Başkanımız İbrahim Apa’nın yanı sıra Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Oğuzhan Çevik, Harita Mühendisi İsmet Şahin ve Yusuf Karakurt, Toroslar Edaş Yatırım Planlama Takım Yöneticisi İbrahim Halil Karageçi’nin katıldıkları toplantıda, müteahhitlerin trafo yerleri başta olmak üzere proje ve inşaat aşamasında karşılaştıkları problemler ele alındı ve çözüme yönelik görüş alış verişinde bulunuldu. Görüşmede ayrıca, açılmayan yollar, kırmızı kodların belirlenmesi ve inşaatlarla ilgili diğer konular dile getirildi. Toplantı sonunda ön izin projelerinin enerji müsaadesi için Enerjisa’ya gittiğinde 3 iş günü içerisinde sonuçlanmasıyla ilgili görüş birliğine varıldı. Özellikle 1 Ekim’de yürürlüğe girecek İmar Yönetmeliğinden önce ruhsatları almak için zaman kaybını en aza indirgemek adına ellerinden geleni yapacaklarına dair de söz alındı. Ayrıca, trafo yerlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili çözüm yolları da konuşuldu.

*Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği(GAİMDER), 1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan Planlı Alanlar Yönetmeliği’nden dolayı ruhsatlarını yetiştirmek zorunda olan üyelerin gecikmelerini önlemek ve mağduriyet yaşamalarını önlemek adına kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yaptı.
Başkan İbrahim Apa ve beraberindeki Yönetim Kurulu Üyeleri, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerine ait ruhsat birimlerinin son günlerde sıkışıklık yaşamaması ve meslektaşlarımızın zor durumda kalmaması adına geçtiğimiz günlerde belediyeler ve Enerjisa’nın ardından GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler ile de bir araya geldi. Kurumlar bu yöndeki talebimize sıcak baktı ve inşaat firmalarının mağduriyet yaşamaması için her türlü özverinin gerçekleştirileceğinin sözünü verdi.

*14.09.2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen “Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri Belediye Ve Şehircilik Fuarına” dernek başkanımız İbrahim Kamil Apa katılmıştır.

*15.09.2017 tarihinde, Ekinciler Holding Yöneticileri Tayfun Hüyükpınar ve Burak Onur Ertan Derneğimizi ziyaret ederek, Başkanımız İbrahim Apa ve Başkan Yardımcımız Cem İbrahim Özdil ile demir fiyatlarıyla alakalı görüşme gerçekleştirdi.

*20.09.2017 tarihinde Yönetim Kurulu ve Danışma Kurulu 2017 yılı 2. Toplantısı, Yönetim Kurulu Üyelerimizin de katılımıyla yapıldı.

*02.10.2017 tarihinde Gaziantep Ticaret Odası toplantı salonunda GAİMDER ve GTO tarafından düzenlenen Gaziantep Valisi Sayın Ali Yerlikaya’nın da katılımlarıyla inşaat sektörü istişare toplantısı düzenlendi.

*04.10.2017 tarihinde İş Güvenliği Uzmanı İbrahim Karatop, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni ziyaret ederek, Başkanı’mız İbrahim Apa ile inşaatlarda iş güvenliği ve Avrupa Birliği Projeleri hakkında bilgilendirme yaptı.

*04.10.2017 tarihinde Dernek Başkanı İbrahim Apa, 1 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe giren Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği’nden dolayı, ellerindeki projeyi tamamlayamayan Merveşehir bölgesindeki müteahhitlerin sorunlarını dinlemek üzere Derneğimizde bir araya geldi. Müteahhitlerimizin yeni yönetmelik ile ilgili yaşamış oldukları problemleri görüşüldü ve  mağduriyetlerin giderilmesine adına ilgili kurumlar nezdinde girişimde bulunulması yönünde görüş birliğine varıldı.

*04.10. 2017 tarihinde, Kamu müteahhitlerinin yaşadıkları problemler, uygulamadaki sıkıntılarla ilgili, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Başkan İbrahim Apa, problemleri dinledi ve neler yapılabileceği konusunda görüş alış verişinde bulundu. Başkan Apa, kamu müteahhitlerinin zor şartlar altında çalıştıklarını belirterek, bu zorlukların aşılması noktasında iyileştirmeler yapılması için sürekli kurum ve kuruluşlarla diyalog halinde olduklarını hatırlattı. Apa, bu diyalogları ara vermeden, aynı kararlılıkla devam ettireceklerini de vurguladı.Demirdeki fiyat artışlarına dikkat çeken Apa, bu artışların üyelerini zor durumda bıraktığını, Dernek olarak bu konudaki girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

*07.10.2017 tarihinde Gaziantep Kent Konseyi 11. Olağan Genel Kurulu “Gaziantep’in Genel Durumu” gündemiyle Büyükşehir Belediyesi Konferans salonunda yapılmıştır. Toplantıya Derneğimizi temsilen Dernek Başkanı’mız İbrahim Apa katıldı.

*20.10.2017 tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle, yeni açılan imarlı alanlara saha gezisi gerçekleştirdi.
Büyükşehir Belediyesi’nin teknik ekibinin de katıldığı gezide, hızlı bir şekilde gelişen ve büyüyen Gaziantep’in ilerde herhangi bir sorun yaşamaması ve yaşanması muhtemel sorunların da asgari düzeye indirilebilmesi için yerinde tespitler yapıldı.

Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve yönetim kurulu üyeleri saha gezisinde, Başkan Fatma Şahin ile istişareler yaptı. Önümüzdeki süreçte, bu bölgelerin hızlı gelişimi için yapılması gerekenler hakkında önerilerde bulundu.

 *20.10.2017 tarihinde Gaziantep Valiliği’nin koordinatörlüğünde Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ile AYKOME ve altyapı kuruluşlarının çalışmalarının değerlendirildiği genel istişare toplantısı düzenlendi. Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanı Hüseyin Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği adına Başkanımız İbrahim Apa katıldı.

Toplantıda, uygulamalarda karşılaşılan zorluklar, kamu ihalelerinde alt yapı kuruluşları ile olan diyalog ele alınırken, sorunların daha hızlı ve seri şekilde çözümü için yapılması gerekenler ele alındı.

 *24.10.2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nde gerçekleşen toplantıda, şehrin konut ihtiyacı, kısa, orta ve uzun vadede atılması gereken adımların yanı sıra şehrin yapı sektörüyle ilgili çözüm bekleyen meseleleri kapsamlı bir şekilde ele alındı. Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu Gaziantep’in konut ihtiyacı ve yapı sektörünün yaşadığı zorlukları değerlendirmek üzere Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

*27.10.2017 tarihinde İnşaat Mühendisler Odası Gaziantep Şubesi ve Erzurum Şubesi tarafından Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen Uluslararası Katılımlı 7. Çelik Yapılar Sempozyumu’na Dernek Başkanımız İbrahim Apa katıldı.

*27.10.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, İbrahimli bölgesindeki yeni imarlı alanlarda, elektrik altyapısıyla ilgili sürecin hızlanması adına girişimlerde bulundu.

GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Toroslar Edaş Bölge Müdürü Mehmet Ünsu ve diğer yetkililerinde katıldığı saha gezisinde bölgenin son durumu yerinde görüldü. İbrahimli bölgesinde gerçekleşen saha gezisinde, GAİMDER Yönetim Kurulu Üyesi Davut Yüksel ile Toroslar Edaş Yatırım Planlama Takım Yöneticisi İbrahim Halil Karageçi de hazır bulundu. Bir çok üyemizin, projelerini halen jeneratörle yaptığı hatırlatılarak, Dernek Başkanımız İbrahim Apa “Artık jeneratörle iş yapmak istemiyoruz. Bu sorunumuz bir an önce çözülmeli” çağrısında bulundu.

 *1 Ekim 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Planlı Alanlar Yönetmeliği’nde sektörün yaşadığı ve yaşayacağı zorlukları aşmak ve önceden önlem almak amacıyla Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, Mimarlar Odası ve Belediyelerin İmar Müdürleri ve teknik personellerinin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. 31.10.2017 tarihinde Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan toplantıya, Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Büyükuncu, Mimarlar Odası Başkanı Özgür Girişken ile birlikte Büyükşehir Belediyesi İmar Şehircilik Daire Başkanı İrem Elbeyli, Şube Müdürü Funda Kök, Şahinbey Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Aslettin Yıldız, Şehitkamil Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Oğuzhan Çevik, İnşaat Mühendisi Ergün Ak ve belediyelerin teknik personelleri katıldı.

*02.11.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, Başkan Yardımcısı İbrahim Cem Özdil beraberinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ali Aslan ve Sezer Cihan ile birlikte, Esenler Belediyesi’nin uyguladığı kentsel dönüşüm modelini inceledi. GAİMDER Başkanı İbrahim Apa, kentsel dönüşümde Gaziantep’in kendine özgü bir model oluşturmasını istediklerini belirterek, sağlam temeller üzerine oturtulacak bir modelle Gaziantep’in sağlıklı bir dönüşüm süreci yaşamasına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

*03.11.2017 tarihinde Gaziantep Kent Konseyi toplantı salonunda, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Anadolu’da İyi Yönetim Buluşmaları” konulu toplantıya dernek başkan yardımcımız Cem İbrahim Özdil katılmıştır.

*11.11.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği, 200’ün üzerindeki üyesinin katılımıyla Kahvaltılı Genel İstişare Toplantısı düzenledi. Gaziantep’in dört bir tarafında konut üreten ve kamu müteahhitlerinin buluştuğu toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de katılarak, şehrin konut ihtiyacı ve altyapısıyla ilgili meselelerini birlikte değerlendirdi.
Başkan Fatma Şahin, toplantıda yaptığı konuşmada, GAİMDER’in birlik ve beraberliğine övgüler yağdırarak “Sizler, bu şehirde taş üstüne taş koyan bir sektörsünüz. Şehrimizin yaşam kalitesini ilgilendiren meselelerde tecrübe paylayışı, bilgi birikimi, sorunlara ortak çözüm üretme ve şehrin altyapısı için bir arada olmak çok önemli. Yani, Birlikten kuvvet doğuyor. Demokrasi yerelde başlar sözünün ispatı İnşaat Müteahhitleri’nin bu birlikteliğidir. Buna inanan farklı fikirlerdeki insanları bu salonda bir araya getiren Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği’ni şahsım ve belediyem adına tebrik ediyorum. Her sektör bunu başaramıyor” ifadelerini kullandı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Latif Karadağ, Genel Sekreter Deniz Köken’in de yer aldığı toplantıda, Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan ile GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler de birer sunum yaptı. Toplantıda, Genel Sekreter Yardımcısı Ali Aslan, Fen İşleri Daire Başkanı Sevda Usalp, İmar Şehircilik Daire Başkanı İrem Elbeyli, Şube Müdürü Funda Kök ile AYKOME Şube Müdürü Gazi Kördeve de hazır bulundu.

*25.11.2017 tarihinde Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı İbrahim Apa, kamu işi yapan müteahhitlerle bir toplantı düzenledi.
GAİMDER binasında gerçekleşen toplantıda, kamu işi yapan müteahhitlerin problemleri ele alındı ve yaşanan sorunların asgari seviyeye indirilmesi noktasında neler yapılabileceği değerlendirildi. Toplantıda, özellikle inşaat sektörünü ilgilendiren demir ve yan malzemelerindeki kontrolsüz fiyat artışları tartışıldı. Bu artışın kamu işlerine olan etkisi üzerinde ne yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı. Ayrıca, mevzuat ve yönetmeliklerden kaynaklanan sorunlar, uygulamadaki aksaklıklar ve üyelerden gelen talepler de dinlendi.

*27.11.2017 tarihinde Dernek Başkanımız İbrahim Apa ve Yönetim Kurulu Üyesi Turgut İhsan Tan Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer’i ziyaret ederek, sektörün durumu hakkında bilgi verdi. İnşaat sektörünün Gaziantep’teki durumu, şehrin yapılaşması ve sektörle ilgili sorunların konuşulduğu toplantıda, Dernek Başkanımız İbrahim Apa, Milletvekili Koçer’den destek istedi. Koçer ise, özellikle demir fiyat artışlarıyla ilgili konunun TBMM çatısı altında takipçisi olacağını söyledi.

*08.12.2017 tarihinde, Şehitkamil bölgesindeki asansörleri denetlemekle görevli yetkili şirket MBT Asansör yöneticileri Mahmut Burak Tarakçıoğlu ve Recep Kara Derneğimizi ziyaret ederek, Başkanımız İbrahim Apa’yı yönetmelikle ilgili bilgilendirdi. Görüşme sonucunda, yeni yönetmelikle ilgili üyelerimizi kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek için yapılması gerekenler konuşuldu. Buna istinaden, yönetmelikle ilgili, Dergimizde, müteahhitleri bilgilendirecek açıklamalara yer verildi.

*08.12.2017 tarihinde GAZİBEL Genel Müdürü Mesut Şahin Derneğimizi ziyaret etti. Dernek Başkanımız İbrahim Apa ile müteahhitlik sektörünü ilgilendiren genel konularda görüşme gerçekleştirildi ve karşılıklı görüş alış verişinde bulunuldu.